Вітекс священний чи Прутняк звичайний – що це за рослина?

Вітекс священний чи Прутняк звичайний – що це за рослина?

Зміст:

➦Що таке Вітекс і як він виглядає?

➦Історія та міфологія Авраамового дерева

➦Корисні властивості прутняка для організму

➦Застосування вітекса

➦Прутняк звичайний у гінекології

➦Чи існують протипоказання та побічні ефекти?
Що таке Вітекс і як він виглядає?

Вітекс — це великий деревоподібний чагарник заввишки до 8 метрів. Рослина має кілька назв: вітекс священний, прутняк звичайний, Авраамове дерево. Тривалість життя прутняка приблизно 60 років.

Листя складаються з п'яти вузько ланцетних гострих цільно-крайніх або рідко-зубчастих листочків довжиною близько 10 см. Квітки цієї рослини невеликі за розміром, вони поєднуються у фіолетові суцвіття. У центрі квітки розташовуються чотири тичинки, які виступають за межі віночка. Період цвітіння чагарнику припадає на літні місяці. Дозрівання плоду потрапляє на жовтень-листопад.

Найчастіше зустріти дерево вітексу можна на території Південної Європи, в Азії, а також у північних регіонах Африки на берегах водойм, на схилах гір у вигляді заростей.

Для лікувальних цілей використовуються гілки, листя, квіти, плоди. У всіх елементах рослини містяться вітаміни, дубильні компоненти, олії та алкалоїди. Листя містить велику кількість вітаміну С, а плоди — кумарин та жирну олію.


Історія та міфологія Авраамового дерева

Протягом життя люди намагалися відшукати рослину, яка може вилікувати від багатьох хвороб, продовжити молодість та красу. Таким винаходом стало відкриття властивостей Авраамового дерева (вітекса). Навколо цієї рослини зародилося багато міфів та легенд саме через її цілющі властивості.

За однією з легенд грецька богиня Гера один раз на рік возз’єднувалася зі своїм чоловіком Зевсом на острові Самос під Авраамовим деревом. Після любовного акту Гера купалася в ріці Імбрасос, яка відновлювала її цноту. І під час святкування Тоная навкруги образа богині обвивалися гілки Авраамового дерева, щоб всім нагадувати про незвичайну подію. Древня Греція вважала вітекс символом цнотливого шлюбу.

За іншою легендою в давні часи багатії пишалися не тільки своїми статками, а й чисельністю особистих гаремів і кількістю спадкоємців. В давнину в горах жив заможний та впливовий, але вже старий князь, для задоволення його забаганок привозили дівчат з усього світу, але жодна з них неспроможна була завагітніти. Одного разу до князя завітав пастух і сказав, що має засіб для відновлення «чоловічого здоров’я», але в обмін на це князь мав відпустити всіх жінок зі своїх гаремів. Пастух вручив правителю маленькі пряні горошинки, і вони дуже сподобалися йому, що той погодився на умови пастуха та відпустив всіх невільниць. Найближчим часом князь отримав довгоочікуваного спадкоємця. З того часу настоянки з вітексу називають «князівськими» та «чоловічим еліксиром».

В сучасному світі вітекс священний допомагає і жінкам, і чоловікам. Основна його ціль це підтримка та покращення жіночого та чоловічого здоров’я, але окрім цього вітекс здатний покращити стан та функціонування майже всіх систем організму.

Корисні властивості прутняка для організму

Лікарські препарати на основі прутняка мають протимікробні, протизапальні, знеболювальні та седативні властивості. В народній медицині екстракти вітексу застосовують для знезараження ран, які довго не загоюються.

Прутняк звичайний сприяє зниженню пролактину в організмі, оскільки пролактин є гормоном стресу, його зниження позитивно впливає на психоемоційний стан людини.

Препарати виготовлені на основі плодів прутняка підтримують роботу органів ШКТ, імунної системи, тонізують організм. Також вони застосовуються в якості доповнення до комплексної терапії хронічних захворювань печінки та селезінки.

Вітекс священний широко застосовується в гінекології. Препарати, які виготовленні на основі цієї рослини стимулюють вироблення гормонів ФСГ та ЛГ, необхідних для правильної роботи діяльності репродуктивної системи жінки. 

Застосування вітекса

Вітекс у складі лікарських засобів та добавок виявляє ефективність при лікуванні:

 • депресій;
 • хронічних захворювань печінки та селезінки;
 • безпліддя;
 • імпотенції у чоловіків;
 • порушень менструального циклу;
 • неврозів.

Плоди вітексу покращують травлення, олія рослини допомагає при лікуванні онкохвороб. Також препарати з вітексу позитивно впливають на мовленнєвий апарат, особливо вони корисні дітям з мовленнєвим недорозвиненням та ДЦП. Використовується при лікуванні ендокринної системи та гормонального дисбалансу у жінок.

У складі препаратів застосовуються плоди, квітки та листя рослини, в залежності від потреб виготовляються капсули, таблетки, настоянки та чаї з цієї рослини. Щодо застосування вітексу рекомендується проконсультуватися зі спеціалістом для визначення форми випуску, дозування та терміну приймання.


Прутняк звичайний у гінекології

Вітекс в сучасності застосовується при комплексному лікуванні багатьох гінекологічних захворювань:

 • циклічна болючість молочних залоз;
 • дискомфортні стани пов’язані з ПМС;
 • мастит;
 • фіброзно-кістозна хвороба молочної залози;
 • полікістоз яєчників;
 • ендометріоз;
 • міома;
 • порушення менструального циклу;
 • фіброма матки;
 • відсутність овуляції;
 • мастопатія;
 • безпліддя.

Також вітекс спроможний полегшувати протікання клімактеричного періоду та передменструального синдрому.

Чи існують протипоказання та побічні ефекти?

Єдине виявлене протипоказання до прийому препаратів на базі вітексу – це індивідуальна непереносимість та індивідуальна реакція. 

Відносно дитячого віку та вагітності або періоду лактації краще консультуватися з вашим лікарем.

Довготривалий прийом препаратів прутняка звичайного (більше ніж 20 тижнів) може спровокувати порушення в роботі печінки. 

Під час приймання препаратів вітекса можуть виникати алергічні реакції, в дуже рідких випадках - сплутаність свідомості, психомоторне збудження, галюцинації. 

Якщо під час прийому препаратів на основі вітекса виникає депресивний стан, порушення менструального циклу, біль в молочних залозах, слабкість, варто негайно припинити прийом та звернутися до лікаря.

Не знаєте що потрібно?

Пройдіть опитування й наша система підбере набір індивідуально під вас