Які потрібні вітаміни для очей, що покращують зір

Які потрібні вітаміни для очей, що покращують зір

Зміст:

➦Причини погіршення зору

➦Симптоми порушення зору

➦Які вітаміни для здоров'я очей будуть корисними

➦Вітамін А

➦Вітамін Е

➦Вітамін С

➦Омега 3

➦Лютеїн та зеаксантин

➦Поради для здоров'я очей

➦Як запобігти зниженню зору в літньому віці

Причини погіршення зору

Від погіршення зору не застраховані ні молоді люди, ні люди похилого віку. У будь-якої навіть цілком здорової людини можуть несподівано виникнути проблеми з зором: текст на екрані або у книзі починає «плисти», об’єкти або предмети на дальній відстані гірше видно або при концентрації на певному предметі відчувається втрата різкості.

Що ж впливає на погіршення зору?

  • Тривалість використання гаджетів (телефон, планшет, ноутбук). Справа не лише у випромінюванні від гаджетів. Зміна яскравих картинок, неправильне освітлення під час роботи за ноутбуком, близьке розташування екрана пристрою до очей — все це негативно впливає на здоров’я очей та гострий зір. В результаті тривалого використання гаджетів очі постійно напружуються, через це знижується тонус м’язів, а кришталик починає втрачати еластичність. Однією з основних причин погіршення зору при роботі з гаджетами стає накопичувальний ефект. 
  • Неправильне освітлення. На погіршення зору може впливати як нестача освітлення, так і його надлишок. Занадто яскраве освітлення (особливо сонячне) може пошкодити сітківку, а недостатнє — змушує очі напружуватися для фокусування на предметах або в приміщенні.
  • Сухість очей. Робота за комп’ютером, читання або будь-яка тривала концентрація зору провокує рідке моргання. Такий процес підвищує ризики розриву слізної плівки та може стати причиною погіршення зору.
  • Наявність шкідливих звичок. Нікотин та спиртні напої містять токсини, які негативно впливають на весь організм, ускладнюють нормальний кровообіг, в тому числі й кровообіг у судинах очей. Через порушення кровообігу до тканин ока недостатньо надходить кисню, що підвищує ризики погіршення зору.
  • Проблеми з поставою. Здоров’я хребта впливає на кровообіг всього тіла. При погіршеному кровообігу порушується передача сигналів між мозком та зоровою системою, що впливає на зниження гостроти зору.
  • Незбалансоване харчування. Неправильне харчування не в змозі забезпечити організм всіма необхідними вітамінами та мінералами, які потрібні для його повноцінної роботи, в тому числі й для органів зору.

Також причинами погіршення зору можуть стати перевтома, недосипання, високі зорові навантаження, травми очей, опіки, а також спадковість, вікові зміни, інфекційні та вірусні захворювання.


Симптоми порушення зору

Зниження зору може різким або поступовим, на одному оці або одразу на обох. 

Які ж основні симптоми погіршення зору?

  • Контури предметів «розмиваються», що змушує примружувати очі.
  • Головний біль, який може бути викликаний надмірним зоровим навантаженням. 
  • Диплопія (коли двоїться в очах) є симптомом астигматизму, косоокості або захворювань нервової системи та очей одночасно.
  • Сухість, печіння, надмірна сльозотеча є симптомами багатьох захворювань очей, які без належного лікування призводять до погіршення зору.
  • Мушки, плями або павутиння перед очима можуть виникати внаслідок змін в структурі склоподібного тіла, яке в старшому віці розріджується і вже не так щільно прилягає до сітківки.

Якщо ви виявили хоча б один з перерахованих симптомів, необхідно звернутися до лікаря-офтальмолога.

Які вітаміни для здоров'я очей будуть корисними

Зберегти гострий зір та здорові очі допоможе прийом вітамінів для очей. Вітамінні комплекси варто приймати як для профілактики, так і при наявності таких симптомів: 

  • швидка втомлюваність очей;
  • погіршення бачення в сутінках;
  • є значна потреба в більш яскравому освітленні ніж раніше;
  • без окулярів не можете читати дрібний текст;
  • тривалий час працюєте за комп’ютером або маєте інші тривалі навантаження на зір.


Вітамін А

Вітамін А — один з найважливіших вітамінів для здоров’я очей. Він сприяє чистоті та щільності рогівки, сприяє уповільненню старіння організму, бере участь в процесах поділу клітин, оновленні клітин. Сприяє зволоженню рогової оболонки ока, захищає від інфекцій, відповідає за сприйняття світла та кольорів, запобігає погіршенню зору. Вітамін А має потужні антиоксидантні властивості, зміцнює та покращує еластичність кровоносних судин. 

Прийом вітаміну А допоможе покращити зір у сутінках, перешкодити ранньому розвитку катаракти, запобігти макулярній дистрофії сітківки.

Дефіцит вітаміну А може підвищувати ризики розвитку ксерофтальмії. Це прогресуюче захворювання, яке характеризується зниженням сутінкового зору та пересиханням слізних протоків.  

Оптимальна кількість ретинолу (вітаміну А) знижує ризики розвитку катаракти та вікової дегенерації жовтої плями.

Вітамін Е

Вітамін Е — потужний антиоксидант, сприяє відновленню клітин сітківки, гальмує процеси, які призводять до розвитку катаракти. Токоферол захищає клітини від негативної дії вільних радикалів. 

Вітамін Е ефективний для профілактики катаракти, запобігає відшаруванню сітківки та зміцнює стінки капілярів.  

Оптимальна кількість вітаміну Е в організмі підтримує гостроту зору та знижує ризики розвитку захворювань органів зору.

Токоферол запобігає окисленню вітаміну А в шлунково-кишковому тракті й тканинах організму. Вітаміни А та Е необхідно приймати разом, інакше необхідна кількість ретинолу не буде засвоюватися.

Вітамін С

Вітамін С є антиоксидантом який бореться з вільними радикалами, які утворюються у сітківці ока через вплив світлових променів. Аскорбінова кислота забезпечує нормальне кровопостачання очей і доставку кисню та поживних речовин до клітин сітківки. Вітамін С підвищує опірність інфекціям, зміцнює судини, необхідний для нормального кровопостачання очей, сприяє розслабленню м’язів.

Омега 3

Омега-3 — важливі жири для підтримки зору та здоров’я організму в цілому. Високий рівень вмісту Омега-3 жирних кислот сприяє збереження гостроти зору. Омега-3 зменшує прояви запалення, що знижує ризики розвитку захворювання очей, пов’язаних з віковими змінами. 

Омега-3 допоможе збільшити щільність зорового пігменту в сітківці, підтримує активність слізних залоз, які створюють слізну плівку для захисту оболонки ока від висихання.

Лютеїн та зеаксантин

Зеаксантин та лютеїн — це природні антиоксиданти, які здатні уповільнювати процеси розвитку хвороб органів зору. Прийом достатньої кількості лютеїну знижує ймовірність розвитку дегенеративних процесів очей. Лютеїн та Зеаксантин захищають очі від окисного стресу, ці компоненти краще діють в парі та можуть більш ефективно боротися з вільними радикалами в тілі.

Лютеїн «фільтрує» шкідливе ультрафіолетове сонячне випромінювання, захищає клітини сітківки від пошкодження, зменшує ризики опромінення очей. Накопичений у макулі лютеїн створює бар’єр, оскільки відбиває 80% променів. Лютеїн забезпечує чіткість зору, здатність розрізняти деталі, захищає сітківку, кришталик, судинну та райдужну оболонки.

Зеаксантин та лютеїн єдині компоненти, які захищають очі завдяки можливості проникати у сітківку. Це забезпечує денний зір, особливо при занадто яскравому та небезпечному спектральному складу світлового середовища.


Поради для здоров'я очей

1. Здорове харчування. 

Здоров'я очей та і всього організму напряму залежить від споживаної їжі. Омега-3, лютеїн, вітамін С, Е та цинк необхідні для гострого зору та здоров'я органів зору.

В раціоні обов'язково мають бути зелень, бобові, лосось, тунець, горіхи та фрукти, помідори, перець, кукурудза, морква, лимони, банани. 

2. Позбавитися шкідливих звичок. 

Паління підвищує ризики розвитку катаракти, уражень зорового нерва, а також дегенерації жовтої плями.

3. Носити протисонцеві та захисні окуляри.

Необхідно захищати очі від сонячного ультрафіолетового проміння. Обирайте окуляри з позначкою захисту від UVA та UVB променів. 

Працюючи з хімічними речовинами, на будівництві, з небезпечними матеріалами необхідні якісні захисні окуляри, які допоможуть уникнути травмування очей. 

Також рекомендовано використовувати спеціальні окуляри для роботи за комп'ютером для зниження навантаження на очі та захисту від випромінювання від екрана.

4. Відпочинок під час роботи з гаджетами.

Тривала робота за монітором може викликати напругу очей, проблеми з фокусуванням, розмивання тексту або предметів, сухість очей, сильні головні болі. Кожні 20 хвилин давайте очам відпочити, кожні 2-3 години робіть перерву.

5. Не нехтуйте візитами до офтальмолога

Відвідувати лікаря-офтальмолога необхідно як при наявності дискомфорту, так і для профілактики погіршення зору та хвороб очей.

Регулярне обстеження очей допоможе виявити хвороби на ранніх стадіях, які не мають яскравих симптомів. Дуже важливо виявити хворобу ще у зародку, оскільки так її легше вилікувати.

Як запобігти зниженню зору в літньому віці

Погіршення зору в літньому віці неминуче, оскільки є характерною ознакою для старіння. Однак процес погіршення зору можна відкласти. 

Здоровий спосіб життя та правильне харчування допоможуть наситити організм необхідними вітамінами та життєвою енергією. Обмежений вплив випромінювання від екранів гаджетів, регулярні відвідини офтальмолога, носіння лиши відповідних окулярів, які назначені лікарем — допоможуть максимально відтермінувати проблеми із зором, а також інші офтальмологічні проблеми.


Не знаєте що потрібно?

Пройдіть опитування й наша система підбере набір індивідуально під вас