Вітаміни для серця: основні моменти, які потрібно знати

Вітаміни для серця: основні моменти, які потрібно знати

Зміст:

➦ Які вітаміни будуть корисними для здоров'я серця та судин?

➦ Вітаміни та біологічно активні речовини

➦ Мінерали та мікроелементи

➦ Яких добавок слід уникати?

➦ Які продукти слід вживати для здоров'я серця

➦ Що змінити у способі життя?



Сучасна медицина змінює підходи до лікування багатьох хвороб, приділяючи дедалі більшого значення мікронутрієнтам, які працюють на рівні метаболізму. Захворювання серця та кровоносних судин є причиною значної частки смертей у всьому світі. Чи можна підтримати здоров'я серця за допомогою вітамінів та БАДів? Які з них мають доведену користь для серцево-судинної системи, а які можуть негативно вплинути на здоров'я серця?

Які вітаміни будуть корисними для здоров'я серця та судин?


Наразі немає єдиної думки щодо застосування конкретних вітамінно-мінеральних добавок для профілактики та лікування серцево-судинних захворювань. Попри це, дослідження показують, що деякі мікронутрієнти дійсно здатні позитивно впливати на здоров'я серця. Такі препарати часто призначаються кардіологами паралельно з лікарськими засобами для зниження ризику серцевого нападу або інсульту. Насамперед це стосується природних сполук із категорії антиоксидантів.

Антиоксиданти – це речовини, які можуть запобігти або уповільнити пошкодження клітин, спричинене вільними радикалами. Серцево-судинна система особливо чутлива до дії вільних радикалів. Наше серце — це м'яз, який постійно працює, щоб проштовхувати кров по всьому тілу. Оскільки цей орган потребує великої кількості клітинної енергії, він містить багато мітохондрій (енергетичних електростанцій) усередині клітини. Кожна мітохондрія потребує постійного надходження антиоксидантів, щоб не дати їй зануритися у вільних радикалах. Тому будь-які мітохондріальні антиоксиданти є ефективними для серця.

Друга причина, через яку серцю потрібна велика кількість антиоксидантів, пов'язана не з самим серцем, а з судинами, які розташовані по всьому тілу та доставляють кисень і життєво важливі поживні речовини органам. Таким чином, вітаміни та БАДи, що забезпечують здоров'я судин, також корисні для серця.

Вітаміни та біологічно активні речовини


Цей вітамін є найпотужнішим антиоксидантом, надає загальнозміцнювальну дію на організм. Нещодавнє масштабне дослідження підтвердило: якщо приймати по 500 мг вітаміну С на день, зменшуються окисні та запальні ушкодження у стінках кровоносних судин.

Дослідники припустили, що одна з причин, через яку вітамін С має такий сприятливий вплив, полягає в тому, що він зберігає функцію оксиду азоту - ключового фактора в розслабленні кровоносних судин. Крім цього, вітамін С є важливим фактором у загоєнні кровоносних судин та відновлення пошкоджень ендотеліальної стінки. Це пов'язано з ще однією функцією мікронутрієнту: він бере участь у формуванні та відновленні колагену, забезпечуючи міцність та еластичність судинної стінки.

Третім фактором користі вітаміну С для зміцнення серцево-судинної системи є його боротьба з бляшками холестеринів. Він знижує рівень ЛПНЩ, запобігаючи розвиткові атеросклерозу судин.

Вітамін групи P (рутин)

Цей вітамін є цілою групою речовин, що складається з біофлавоноїдів, флавоноїдів, поліфенолів, рослинних пігментів. Усі ці сполуки є потужними антиоксидантами. Рутин перешкоджає надмірній проникності судин, крихкості та ламкості капілярів.

До складу вітамінів групи Р входить і речовини, що найбільш вивчаються сьогодні, кверцетин і дигідрокверцетин. За результатами останніх досліджень було доведено, що вони сприяють зниженню тригліцеридів та ліпопротеїнів низької щільності, а отже, відповідають за чистоту судинної системи.

Всі речовини групи Р підтримують еластичність судинної стінки, її міцність та перешкоджають надмірній проникності судин. Крім того, вітамін Р сприяє кращому засвоєнню вітаміну С, тому для підтримки здоров'я серця людям похилого віку часто прописують препарат аскорутин (аскорбінова кислота + рутин).

Вітамін B1 (тіамін)

Вітамін В1 називають «вітаміном для серцевого м'яза» або «вітаміном настрою», що свідчить про широкий функціональний спектр цієї життєво важливої речовини. Тіамін в основному необхідний для перетворення вуглеводів в енергію, тобто в глюкозу, яка, своєю чергою, використовується у великих кількостях м'язовими клітинами, особливо клітинами серцевого м'яза.

Вітамін В1 підтримує роботу нервової системи, додатково граючи важливу роль у спілкуванні між нервами та м'язами. Він також впливає на метаболізм нейротрансмітера серотоніну, який забезпечує гарний настрій.

Фолієва кислота

Фолієва кислота - форма вітаміну В9, знижує рівень амінокислоти гомоцистеїну, яка пов'язана із серцевими захворюваннями. Дослідження показали, що використання фолієвої кислоти може знизити ризик загального серцево-судинного захворювання та інсульту, тоді як вітаміни групи В (до складу яких також входить фолієва кислота) можуть знизити ризик інсульту. Проте, до цих результатів слід ставитися з обережністю та додатковою інформацією.

Риб'ячий жир та Омега 3 

Риб'ячий жир містить дуже важливі для серця вітаміни – А та Омега 3 поліненасичені жирні кислоти. Вітамін А перешкоджає розвитку атеросклерозу, а Омега 3 є основою клітинних мембран і знижує рівень холестерину, захищаючи судини від атеросклеротичних відкладень. Омега-3 жирні кислоти можуть знизити рівень тригліцеридів - поганого жиру в крові - на 30%. Підтримуючи здоров'я судин, риб'ячий жир та Омега 3 запобігають розвиткові серцево-судинних захворювань.

Коензим Q10, відомий також як убіхінон, ймовірно, є найбільш вивченою і відомою поживною речовиною, яка підтримує серцево-судинну та мітохондріальну функції. Він відіграє безпосередню роль у виробництві клітинної енергії та є потужним антиоксидантом у мітохондріальній мембрані.

Наше тіло природно виробляє невелику кількість цього ферменту, також, на жаль, виробництво CoQ10 в організмі досягає піка приблизно у віці 20 років, а потім неухильно знижується. Найвагоміші докази на підтримку добавок CoQ10 дорослим показують, що він може покращити функцію серцевого м'яза при застійній серцевій недостатності та знизити кров'яний тиск. Цей позитивний ефект здебільшого пов'язаний зі здатністю CoQ10 стимулювати вироблення енергії в мітохондріях.

CoQ10 також має потужну антиоксидантну активність і навіть «заряджає» інші антиоксиданти, підтримуючи їх в активному стані. Великі дослідження показують, що CoQ10 має багато переваг для здоров'я, включаючи покращення роботи серця, відновлення нервів, уповільнення згасання мозку, запобігання мігрені та сприяння відновленню м'язів.

Таблетки CoQ10 також популярні як засоби лікування побічних ефектів статинів – препаратів, що знижують рівень холестерину. Ці ліки іноді можуть знизити кількість CoQ10, що організм виробляє самостійно. Деякі лікарі пропонують коензим Q10 в добавках, щоб компенсувати його втрату та полегшитти такі проблеми, як м'язовий біль та слабкість. Але в цілому це вимагає додаткових наукових даних.

Інші антиоксиданти

Серед речовин, що мають антиоксидантну дію в мітохондріях, фахівці називають також ліпоєву кислоту, ресвератрол, що міститься у вині та винограді, куркумін з куркуми та сполуку EGCG, удосталь виявлену у зеленому чаї.

Ці речовини необхідні, щоб забезпечити здорову міклофлору кишківника. Якщо людина страждає від запорів та проносів, порушень травлення, хвороб ШКТ, то багато важливих для серця та судин вітамінів не засвоюються або засвоюються погано. Таким чином приймання пробіотиків (корисних бактерій) та пребіотиків (їжа для бактерій) сприяє відновленню корисної мікрофлори, підвищує всмоктуваність важливих для серця мікронутрієнтів, та опосередковано покращує роботу серця.

Мінерали та мікроелементи


Залізо (Fe)

Всім відомо, що залізо переносить кисень, а серце та судини – це система, що забезпечує транспорт кисню. Саме серце потребує великої кількості кисню. Якщо заліза в організмі буде недостатньо, воно, як і всі тканини та судини, страждатиме від нестачі кисню.

Залізо міститься у багатьох продуктах, однак, якщо у людини хворий шлунок, то засвоєння заліза може бути порушено. Також зниження заліза в організмі може бути пов'язане із рясними менструаціями, носовими крововтратами, травмами та операціями. Препарати заліза призначаються лікарем при зниженому значенні феритину або гемоглобіну в аналізі крові.

Магній (Mg)

Понад двадцять років дослідники спостерігали зв'язок між певними захворюваннями та способом життя. Серед виявлених чинників виявилося, що з дефіцитом магнію у крові мають більший ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Зв'язок між нестачею магнію та нещасними випадками з цереброваскулярними захворюваннями залишається актуальним предметом критики.

Магній необхідний для серцевого м'яза, оскільки є «природним блокатором кальцію». Якщо в організмі не вистачає магнію, його місце займає кальцій - фізіологічний антагоніст. Йони кальцію здатні викликати спазм серцевого м'яза, коли міокард як би стискається і не розслабляється, оскільки його провідні шляхи перетискаються. Це може спричинити збій ритму серця.

З нестачею магнію пов'язують також підвищений вміст шкідливого холестерину і потовщення стінок сонних артерій. В умовах дефіциту магнію в організмі спостерігаються збої у синтезі піридоксину, який бере участь в утворенні клітин крові. Внаслідок цього відбувається порушення процесу регулювання рівня холестерину. Крім того, магній знижує вироблення тромбоксану – речовини, яка надає кров'яним згусткам клейкості, сприяючи формуванню тромбів.

Внутрішньовенні вливання магнію застосовують для лікування пацієнтів, які страждають на порушення серцевого ритму. Для підвищення виживання пацієнтів з інфарктом, підвищеним тиском та діабетом лікарі призначають препарати, що містять магній, збагачений вітаміном В6 для його кращого засвоєння.

Калій (К)

Недавні експерименти австралійського Інституту досліджень харчування Університету Едіт Коуен підтвердили, що вживання харчових продуктів, багатих вітаміном К, знижує ризик розвитку захворювань серця і кровоносних судин.

В експерименті брали участь 50 тисяч людей. Та група, яка регулярно їла зелені листові овочі та рослинні олії, на 21% рідше зверталися зі скаргами на проблеми із серцем, ніж ті, хто не їв «зелень».

Автор дослідження Ніколя Бондонно зробив висновок, що регулярне вживання продуктів, багатих на вітамін К, може захистити артерії від накопичення кальцію. Цей жиророзчинний вітамін необхідний для згортання крові, а також перешкоджає кальцифікації судин, що є профілактикою розвитку атеросклерозу. Він забезпечує створення мембранного потенціалу, необхідного для скорочення скелетних і серцевого м’язів, бере участь у передачі нервових імпульсів та нервовій регуляції серцевих скорочень.

Однак, якщо ви приймаєте ліки проти серцево-судинних захворювань, перш ніж вводити до раціону додаткові дозування вітаміну К, необхідно проконсультуватися з лікарем.

Яких добавок слід уникати?


Вітамін Е

З приводу користі та шкоди вітаміну Е є вельми суперечливі дослідження. Попри те, що вітамін Е є одним зі значних антиоксидантів і донедавна вважався абсолютно невинною добавкою, останні дані показали, що його неконтрольоване приймання у вигляді добавки пов'язаний із низкою патологій. Так, два серйозні клінічні випробування показали, що в учасників, які отримують альфа-токоферол із добавок, статистично значуще зростає загроза геморагічного інсульту.

З іншого боку, вітамін Е є сімейством з восьми молекул (чотири токофероли та чотири токотрієноли), які діють синергетично у фізіології людини. У більшості досліджень використовували лише низькі дози α-токоферолу, а не всю групу молекул, тому що це найпоширеніша форма тканин.

Таким чином, шкідливий вплив на організм може мати виключно альфа-токоферол. Нові дані свідчать про те, що вся родина токотрієнолів має більше переваг у відновленні після інсульту та здоров'я судин. Хоча дослідження ще продовжуються.

Американські вчені провели масштабне дослідження за участю 2499 осіб різного віку, яке показало зв'язок між добавками кальцію та серцево-судинними захворюваннями. Було встановлено, що підвищення рівня кальцію у крові значно збільшував ризик розвитку ішемічної хвороби серця на 25% та ризик розвитку інфаркту міокарда.

За допомогою комп'ютерної томографії через 15 та 25 років вчені оцінювали стан здоров'я серця та судин пацієнтів, а також проводили тести на визначення індексу коронарного кальцію CAC. Як зазначили фахівці, підвищення ступеня нарощування кальцію в артеріях серця, провокує атеросклероз та супутні захворювання серцево-судинної системи.

У ході дослідження вчені зауважили, що пацієнти з високим CAC на 9 відсотків частіше страждали від збільшення маси лівого шлуночка та на 12 відсотків – від його потовщення та збільшення обсягу. Ці структурні аномалії призводять до того, що серцю стає важко перекачувати кров, що провокує серцеву недостатність.

Сонячний вітамін необхідний для здоров'я кісткової тканини та підтримки імунітету. Однак рекомендовані дози можуть відрізнятися від індивідуальних потреб організму. Фахівці Інституту серця в Солт-Лейк-Сіті з'ясували, що великі дози вітаміну D порушують серцевий ритм. Кардіологи досліджували зразки крові 132 тис. пацієнтів. Виявилося, що люди з концентрацією вітаміну D вище 100 нанограмів на 100 мілілітрів крові у 2,5 раза частіше страждають на фібриляцію передсердь (найпоширеніший тип аритмії) порівняно з тими, чий показник не перевищує 80 нанограмів на 1 мілілітрів.

Поряд з цим, вітамін D сприяє накопиченню внутрішньоклітинного кальцію, зокрема й у клітинах серця. Таким чином, можна зробити висновок, що підвищені дози сонячного вітаміну дійсно можуть бути причиною серцевої аритмії. Тому людям, які приймають вітамін D у великих кількостях, бажано контролювати роботу серця і регулярно відвідувати кардіолога.

Дізнатися, які вітаміни потрібні саме вам і в яких поєднаннях можна скориставшись онлайн-тестом на сайті. Калькулятор здоров'я підрахує результат, і ви зможете отримати набір вітамінів та добавок, оптимальний для вашої проблеми. Ми оберемо для вас найкращі компоненти, ретельно запакуємо та надамо всі відповідні інструкції. Саме тому обираючи Special – ви обираєте здоров'я. 

Які продукти слід вживати для здоров'я серця


Серед продуктів, що надають найбільш сприятливу дію на здоров'я серця, лікарі виділяють:

Банани

Містять багато калію, що перешкоджає кальцифікації судин.

Риба

Містить жирні кислоти, які знижують рівень ліпопротеїнів низької щільності та підвищують рівень ЛПВЩ, перешкоджаючи розвитку атеросклерозу.

Часник

Часник може уповільнити накопичення бляшок в артеріях, знижуючи ризик утворення тромбів. Завдяки речовині аліцин у складі, він цілюще впливає на ліпідний профіль судин і здатний знижувати артеріальний тиск. Дослідження показують, що часник допомагає як у натуральному вигляді, так і в добавках.

Абрикоси та курага

Завдяки величезній кількості солей калію абрикоси мають лікувальний ефект при аритміях. Калій покращує стан судин, активізує процеси виведення токсинів з організму, включаючи надлишки шкідливого холестерину. Причому в сушеному вигляді абрикос містить в 5-6 разів більше калію, ніж свіжий. Вживання кураги сприяє покращенню самопочуття при поганому кровообігу, міастенії, порушенні серцевого ритму.

Зелений чай

Дослідження показують, що й екстракт, і напій можуть знизити рівень холестерину ЛПНЩ та тригліцеридів та підвищити рівень ЛПВЩ.

Лляне масло

Корисно для судин, оскільки містить альфа-ліноленову кислоту - рослинний аналог Омега-3, а також мінерали: калій, фосфор, магній, залізо, цинк та ін. Цей продукт значно знижує ризик затикання судин та є профілактичним засобом від інфаркту та інсульту.

Ожина та малина

Ожина та малина містять потужні антиоксиданти, антоціани, які відповідають за їх яскравий колір. Ці фітохімічні речовини здатні нейтралізувати вільні радикали в організмі.

Дослідження показали, що ці ягоди займають перше і друге місце серед фруктів проти окислення холестерину ЛПНЩ, що є фактором ризику серцево-судинних захворювань. Крім того, вони багаті на еллагову кислоту, яка може зменшити відкладення бляшок в артеріях.

Що змінити спосіб життя?

Прості правила, здатні покращити здоров'я серця і судин:

► Відмовтеся від трансжирів. Штучно синтезовані олії, що широко використовуються в промисловій випічці, снеках, маргарині та фаст-фуді підвищують рівень ЛПНЩ – причину атеросклерозу судин та серцевих захворювань. Виключіть із раціону швидкоїжу та смажену їжу, а також уважно читайте склад на етикетках продуктів, щоб визначити трансжири.

 Висипайтеся. На думку Національного фонду сну (США), для здоров'я серця необхідний регулярний якісний сон приблизно 6-8 годин на добу. Чим гірший сон, тим вищий ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Своєю чергою, занадто довгий сон також може бути причиною розвитку серцевих захворювань.

► Займайтеся фізичною культурою. Щоб підтримувати роботу серця, потрібно його тренувати. Щонайменше 3 години на тиждень потрібно відводити фізичну активність. Для серцево-судинної системи корисними будуть швидка ходьба, біг, їзда велосипедом, плавання, танці. Однак потрібно знати міру, оскільки різкі спортивні навантаження можуть бути небезпечними для серця. Для цього варто розрахувати максимальну частоту вашого пульсу за формулою: 220 – вік. Хороший тренувальний ефект досягається, коли ваш пульс тримається на рівні 50-75% від максимуму.

► Тримайте вагу в нормі. Зайва вага небезпечна для серцево-судинної системи, оскільки дає зайве навантаження на артеріальні стінки та ускладнює роботу серця. Особливо небезпечним вважається вісцеральний жир (жировий прошарок на животі), який провокує підвищене тромбоутворення та розвиток атеросклерозу.

► Відмовтеся від шкідливих звичок. За даними ВООЗ, за регулярного контакту з тютюновим димом ризик серцевих захворювань зростає на 25-30%. Саме паління щорічно стає причиною приблизно 34 000 серцевих нападів з летальним кінцем. При цьому для пасивних курців дим становить не меншу небезпеку, ніж для активних. Адже легені самого курця забирають із сигарети не більше 20% шкідливих речовин, решта небезпечних компонентів поширюється у повітрі.

► Намагайтеся їсти правильно. Збалансоване харчування, що містить корисні для серця мікронутрієнти, забезпечує здоров'я серцевого м'яза та чистоту судин. Раціональне харчування у помірних кількостях сприяє підтримці нормальної ваги.

Не знаєте що потрібно?

Пройдіть опитування й наша система підбере набір індивідуально під вас